.

Doktor

Doktor a Martha

Doktor je napůl člověk a napůl mimozemšťan. Pochází z planety Gallifrey v sousatavě Kasterberous z rasy cestovatelů časem, kteří si říkají Páni času (Time Lord, ženy pak Time Lady). Od běžného člověka je na první pohled k nerozeznání. Zdání ale klame. Jednou ze změn oproti lidem jsou například jeho dvě srdce a druhou jedna velká zvláštnost: Doktorovi je 903 let. To proto, že jako každý správný Pán času má 13 životů. A co že to znamená? Když je Doktor na pokraji smrti, jeho tělo v sobě vyvolá proces, kterému se říká Regenerace. Každá buňka jeho těla se změní a tím se zachrání od takřka jakéhokoliv způsobu smrti. Po každé Regeneraci Doktor vypadá zcela jinak (jiný vzhled, jiný hlas, a pokaždé unikátní náhled na věc), ale je to uvnitř stále on, všechny vzpomínky svých předešlých "já" si uchovává.

Páni času k dopravě používají vesmírné lodě schopné cestování v čase nazvané TARDIS (Time And Relative Dimension In Space). Ta Doktorova je starý věrný model pravděpodobně po jeho otci (Nebo ji ukradl. Byl to za časů rozkvětu Pánů času vyhnanec). TARDIS má unikátní schopnost maskování, které se říká "chameleoní okruh (Chameleon Circuit)". Ta lodi dovoluje vzít na sebe z vnějšku jakoukoliv podobu a tím výhodně splynout s okolím. Doktorova TARDIS má ale tento okruh porouchaný, takže stále vypadá jako britská modrá policejní telefonní budka z 60. let 20. století. TARDIS je z části živý organizmus, Doktor s ní může komunikovat telepaticky. Odčas je to zařízení velmi poruchové. Doktora a jeho společníky ale bere bez reptání kamkoliv ve vesmíru a do libovolného časového údobí. Většinu času ale Doktor tráví zachraňováním pozemšťanů před různými méně přátelskými formami života.

Poslední velká Časová válka (Time War) měla devastující účinky pro vznešenou Doktorovu rasu. Bojovali s rasou dobyvačných nelítostných Daleků a prohráli. Zbyl pouze Doktor. Poslední svého druhu a s těžkým břemenem Pánů času, strážců správného toku času.

O seriálu: Seriál Doctor Who se na obrazovkách BBC objevil poprvé v 60. letech. Zaznamenal velký úspěch a od té doby se nepřetržitě natáčel až do roku 1989. Za tu dobu se v roli Doktora vystřídalo 7 lidí. V roce 1996 vznikl televizní film s části produkovaný americkou stanicí FOX. Nová plnohodnotná řada s novým sympatickým Doktorem se vrátila na obrazovky opět pod hlavičkou BBC v roce 2005. Seriál se opět stal hitem. Christopher Eccleston stvárňující našeho hrdinu ale dlouho nevydržel. Natočil jen 13 dílů a seriál opustil. Doktor s pořadovým číslem 10 získal obličej Davida Tennanta, skvělého herce skotského původu (např. jako Barty Skrk Jr. ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár). Společně s Rose Tyler (Billie Piper), pozemskou společnicí již prošel speciálním vánočím dílem (The Christmas Invasion - Vánoční invaze) a celou druhou sezónou na jejímž konci jsme se ale rozloučili s Rose Tyler. Ve speciální vánoční epizodě "The Runaway Bride" (Nevěsta na útěku) se k Doktorovi zprvu nedobrovolně přidává Donna Noble (Catherine Tate), která je přímo ze své svatby přenesena na palubu TARDIS. S Doktorem se ale na konci epizody loučí. Následující třetí sezóna přihraje Doktorovi novou spolucestovatelku - studentku medicíny Marthu Jones (Freema Agyeman). Ta však po střetu s Vládcem (John Simm) zůstává se svou rodinou, s Doktorem, do kterého se zamilovala již zůstat nechce. Doktor se na palubě vesmírné repliky lodi Titanik seznámí s číšnicí Astrid Peth, ale ani jejich pouť neskončí dobře. Doktor se proto rozhodne zůstat sám. Osud mu však do cesty pošle starou známou Donnu Noble, se kterou se pouští do dalších dobrodružství.

Download - Znělka seriálu - formát MIDI

Doktor a Rose

Doctor Who is copyright © by the British Broadcasting Corporation (BBC). No infringement intended. Doctor Who images on this site are copyrighted to the BBC and used solely for promotional purposes. Design based on template by Andreas Viklund